کیک باتنبرگ

کیک باتنبرگ

کیک باتنبرگ یک کیک اسفنجی بسیار خوشمزه‌ی انگلیسی‌است. این کیک در دو رنگ بصورت جداگانه پخته می‌شود و سپس بصورت طولی برش داده می‌شود و با مربا به هم می‌چسبانند بطوریکه بعد از برش زدن کیک، بصورت شطرنجی در دو رنگ زرد و صورتی یا زرد و شکلاتی (بنابر سلیقه ) دیده می‌شود.

مواد لازم برای کیک باتنبرگ

آرد: ۴۵۰ گرم شیر: ۱/۲پیمانه
کره: ۳۵۰ گرم رنگ خوراگی: ۳ قطره
شکر: ۳۵۰ گرم عصاره وانیل: ۱ قاشق مرباخوری
مربا زردآلو: ۳۵۰ گرم بکینگ‌پودر: ا قاشق مرباخوری
تخم‌مرغ: ۴ عدد نمک: به مقدار کم

طرز تهیه کیک باتنبرگ

برای تهیه این کیک خوشمزه، ابتدا فر را در دمای ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد روشن می‌کنیم تا گرم شود. در مرحله بعد در ظرفی مناسبی کره را به همراه شکر می‌زنیم تا رنگ مخلوط کرمی  شود. سپس تخم‌مرغ‌ها را به ترتیب یکی‌یکی به مواد می‌افزاییم و در هربار بطور کامل هم می‌زنیم.

عصاره وانیل را به همراه نمک، بکینگ‌پودر و شیر به مواد اضافه کرده و بعد از آن آرد را کم‌کم به مواد می‌افزاییم. بصورت دورانی و در یک جهت خمیر را هم می‌زنیم تا موادمان یکدست شود.

خمیر آماده شده را به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کنیم. در یکی از قسمت‌ها از رنگ خوراکی دلخواه‌مان به آن اضافه می‌کنیم و می‌زنیم تا رنگ خمیر یکدست شود.

برای تهیه کیک باتنبرگ می‌توانیم از یک قالب مستطیل شکل بزرگ استفاده کنیم و یا اینکه از دو قالب یک شکل و هم اندازه استفاده کنیم. اگر از یک قالب استفاده کردیم، باید وسط قالب را با یک دیواره جدا کنیم.

کف قالب‌ها را چرب می‌کنیم و هر کدام از خمیرها را داخل یکی از  قالب‌ها می‌ریزم و با کاردک پخش می‌کنیم تا روی آن یکدست شود. سپس قالب‌ها را درون فر به مدت ۳۰ دقیقه در دمای ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهیم.

پخت کیک‌ها که کامل شد، قالب‌ها را از درون فر درمی‌آوریم، اجازه می‌دهیم تا خنک شود. سپس کیک‌ها را از قالب جدا می‌کنیم و هر کیک را بصورت نوار طولی برش می‌زنیم.

نوارهای کیک را بصورت یکی در میان کنار هم  قرار می‌دهیم و نوارها را با مربای زردآلو بهم می‌چسبانیم و با خمیر مارزیپان (مارسیپان) کیک باتنبرگ را کاور می کنیم.

مطلب پیشنهادی

بستنی و تاثیری که بر سلامت جسم و روح میگذارد

تنوع خوراکی‌ها و تنقلات خوشمزه بسیار بالا رفته و بستنی یکی از خوشمزه‌ترین و لذیذترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *